fbpx

audyt efektywności energetycznej Audyt
efektywności energetycznej
Audyt
efektywności energetycznej

audyt efektywności energetycznej Audyt
efektywności
energetycznej
Audyt
efektywności
energetycznej

Czym jest audyt efektywności energetycznej?

Audyt efektywności energetycznej to kompleksowe badanie, które pozwala ocenić, jak dany obiekt, budynek, instalacja zużywa energię. Jego celem jest wskazanie możliwości obniżenia zużycia energii, a tym samym zmniejszenia jej kosztów i emisji szkodliwych substancji do środowiska.

Raport z audytu zawiera szczegółowe informacje o aktualnym zużyciu energii, potencjalnych oszczędnościach, zalecanych modernizacjach oraz ich kosztach i efektach. Może on również służyć do pozyskania dofinansowania na wdrożenie tych modernizacji, np. w formie świadectw efektywności energetycznej lub obecnie kredytu ekologicznego FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki).

Innymi słowy, audyt to cenne narzędzie, które pomaga przedsiębiorcom  podejmować świadome decyzje dotyczące oszczędzania energii i ochrony środowiska.

Kto potrzebuje audytu efektywności energetycznej?

Firmy, które chcą obniżyć koszty oraz zużycie energii, a co za tym idzie rachunki za prąd, gaz i inne media, powinny zlecić wykonanie audytu efektywności energetycznej.

Czy audyt efektywności energetycznej jest obowiązkowy?

Audyt efektywności nie jest obowiązkowy ale jest obligatoryjny dla pozyskania białych certyfikatów lub ulg i dofinansowań, które ułatwią realizację inwestycji modernizacyjnych i przyniosą wymierne korzyści finansowe. W przypadku Kredytu Ekologicznego FENG Audyt Efektywności Energetycznej również jest wymagany.

Ile kosztuje audyt efektywności energetycznej?

Koszt audytu efektywności energetycznej jest różny i zależy od wielkości i skomplikowania analizowanego obiektu lub instalacji. W przypadku małych i prostych inwestycji, zaczyna się od kilku tysięcy złotych, dla bardziej skomplikowanych zadań, obejmujących np. duże budynki przemysłowe lub obiekty o skomplikowanych instalacjach, koszt audytu może sięgać kilkunastu tysięcy złotych. Skontaktuj się z nami w sprawie wyceny.

audyt efektywności energetycznej
Szukasz firmy, która rzetelnie wykona dla Ciebie audyt efektywności energetycznej?
Zadzwoń do nas, bo zaufało nam już wiele klientów!

Jakie są korzyści z audytu efektywności energetycznej?

Audyt efektywności energetycznej obrazuje możliwości oszczędności energii, które pozwalają  na obniżeni rachunków za energię. Warto pamiętać, że inwestycja w audyt często szybko się zwraca. Audyt efektywności energetycznej uprawnia do skorzystania z różnych dofinansowań oraz ma pozytywny wpływ na środowisko. Co ważne, wykonanie audytu efektywności energetycznej zgodnie z wymogami Ustawy i Rozporządzenia, pozwala ubiegać się o Białe Certyfikaty.

Białe Certyfikaty –  co to takiego?

Białe certyfikaty, to rodzaj papieru wartościowego, który można sprzedać na giełdzie. Otrzymuje je podmiot, która zmniejszy zużycie energii przynajmniej o 10 toe. Następnie może je sprzedać innym podmiotom, które są zobligowane do poprawy efektywności energetycznej, ale nie mają możliwości tego zrobić. W ten sposób wszystkie firmy razem dbają o to, by zużywać mniej energii i chronić środowisko. Ich celem jest promowanie efektywnego wykorzystania energii i ograniczanie emisji CO2.

Przykłady przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej

Ustawy – Art.  19.  – Przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej

1. Poprawie efektywności energetycznej służą następujące rodzaje przedsięwzięć:

1) izolacja instalacji przemysłowych;

2) przebudowa lub remont budynku wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi;

3) modernizacja lub wymiana:

 • oświetlenia,
 • urządzeń lub instalacji wykorzystywanych w procesach przemysłowych, energetycznych, telekomunikacyjnych lub informatycznych
 • lokalnych sieci ciepłowniczych i lokalnych źródeł ciepła w rozumieniu art. 2 pkt 6 i 7 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków,
 • urządzeń przeznaczonych do użytku domowego,
 • pojazdów służących do transportu drogowego lub kolejowego;

4) odzyskiwanie energii, w tym odzyskiwanie energii w procesach przemysłowych;

5) ograniczenie strat:

 • związanych z poborem energii biernej,
 • sieciowych związanych z przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej, gazu ziemnego lub paliw ciekłych,
 • na transformacji,
 • w sieciach ciepłowniczych,
 • związanych z systemami zasilania urządzeń telekomunikacyjnych lub informatycznych,
 • związanych z magazynowaniem i przeładunkiem paliw ciekłych;
audyt efektywności energetycznej

Kto może sporządzać audyt efektywności energetycznej?

Wykonanie audytu efektywności energetycznej wymaga posiadania konkretnej wiedzy lub doświadczenia w analizowanym obszarze. Nasi specjaliści posiadają odpowiednią wiedzę i działają na rynku od lat. Wykonują nie tylko audyt efektywności energetycznej, ale również audyt remontowy, audyt energetyczny,  audyt energetyczny przedsiębiorstw, audyt dla Czystego Powietrza czy audyt termomodernizacyjny. Zadzwoń do nas i wybierz ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Wykonaliśmy ponad 1200 audytów energetycznych

1200
+

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa a audyt efektywności energetycznej 

Zarówno audyt energetyczny przedsiębiorstwa, jak i audyt efektywności energetycznej służą ocenie zużycia energii w obiektach oraz wykazaniu sposobów na oszczędzanie. Istnieją jednak między nimi pewne kluczowe różnice. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to kompleksowa analiza zużycia energii w firmie, obejmująca wszystkie aspekty jej działalności, od zużycia prądu i ciepła po paliwo transportowe. Obejmuje również ocenę procesów produkcyjnych i innych obszarów, w których można zoptymalizować wykorzystanie energii. Audyt efektywności energetycznej natomiast bada konkretny obiekt lub instalację, np. budynek, linię produkcyjną lub kocioł. Dokładnie analizuje jego funkcjonowanie i wyszukuje wszelkie słabości energetyczne, wskazując obszary, w których można zoptymalizować zużycie energii.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa ma na celu przede wszystkim wskazanie sposobów na obniżenie kosztów energii. Audyt efektywności energetycznej wskazuję jak poprawić efektywność energetyczną obiektu, co może prowadzić do obniżenia kosztów energii, ale również do poprawy komfortu użytkowania i zmniejszenia emisji CO2.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa: Jest obowiązkowy dla dużych przedsiębiorstw (zatrudniających co najmniej 250 osób i osiągających roczny obrót ze sprzedaży energii powyżej 50 mln euro) co najmniej raz na 4 lata.  Unijna dyrektywa zobliguje jednak większą część firm do wykonania audytu energetycznego. Będą to przedsiębiorstwa, których średni wolumen zużytej energii w ciągu ostatnich trzech lat przekroczył 2778 MWh.

Skontaktuj się z nami już dziś!

A my wykonamy dla Ciebie kompleksowy
audyt efektywności energetycznej.

  Potwierdzam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności

  Zostaw numer! Oddzwonimy


  lub zadzwoń 502 660 149 !